Informacje >> Baza wiedzy >> Wszystko o wykładzinach >> Poznaj swój dywan >> Sztuka czyszczenia

Sztuka czyszczenia dywanów

Wbrew powszechnemu przekonaniu, do utrzymania dywanu w czystości nie wystarczy regularne odkurzanie i trzepanie od święta.  Czyszczenie dywanów to „wyższa szkoła jazdy”, wymagająca od osoby zajmującej się tym dużej wiedzy merytorycznej.

Powszechnie wiadomo, że większość dywanów jest produkowana z włókien wełnianych lub z domieszką wełny – w tym także dywany tureckie, orientalne, perskie, oraz chińskie i indyjskie. Te ostatnie mogą być także robione z delikatnego włosia zwierzęcego – często koziego (kaszmir).

Reguła czyszczenia

Regułą jest ręczne pranie dywanów i dywaników. Najpierw należy dokładnie odkurzyć na sucho obydwie strony dywanu, a następnie zastosować jeden z łagodnych środków – na przykład B107 Prespray Gold. Nie zapominaj o delikatnym wtarciu prespray’u we włókna, aby zadziałały na utrwalony, tłusty brud.

Następnie używając maszyny ekstrakcyjnej z ręcznym narzędziem należy wypłukać ekstrakcyjne powierzchnię za pomocą B109 Fibre & Fabric Rinse. Jest to delikatny środek o lekko kwaśnym odczynie, posiadający certyfikat organizacji Woolsafe.

Ponieważ niektóre mokre dywany mogą wydzielać nieprzyjemny zwierzęcy zapach, zaleca się dodanie  B124 Odour Fresh.

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy zidentyfikować włókno oraz przeprowadzić test stabilności koloru. Jeżeli dywan tkany jest różnokolorowy, należy sprawdzić każdy barwnik z osobna. Dywany czyści się małymi kawałkami, na szerokość (nie na długość).

Identyfikacja włókna

Najłatwiej rozpoznać włókno wykonując prosty test  spalania. Wystarczy do tego pojedyncza nitka, z brzegu lub rogu dywanu. Włókno należy podpalić i uważnie obserwować płomień, popiół oraz dym. Wełna daje ciemny popiół i intensywny zapach palonych włosów. Jedwab pod wpływem ognia zwija się w kulkę, którą łatwo skruszyć miedzy palcami, a zapach jest podobny do zapachu palonej wełny, ale słabszy. (Więcej – link do encyklopedii).

Poprawna identyfikacja włókna pozwala na wybranie odpowiedniej metody czyszczenia. Na przykład jedwab można czyścić tylko na sucho, stosując odpowiednie środki – na przykład B140 Dri Pro. Po czyszczeniu, należy zaczesać runo – zawsze w jednym kierunku. Niezaczesane runo może dawać efekt zabrudzonych pasów i spowodować niezadowolenie klienta.

Brzegi dywanów bywają obszywane frędzlami – najczęściej z białej bawełny. Aby je wyczyścić, najlepiej zastosować S709 Multi Pro, rozcieńczony w proporcji 250 ml na 1 litr wody. Pamiętaj, że zawsze należy uprzedzić klienta o konieczności dokładnego wysuszenia dywanu – w pozycji płaskiej. Nie należy kłaść wilgotnego dywanu na innym – ponieważ grozi to powstaniem odbarwień na obydwu powierzchniach.

 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |